Jak funguje populární 3D tisk a co všechno umí speciální tiskárny vyprodukovat?

O 3D tisku jste už jistě slyšeli, tahle skvělá technologie umožňuje za pomocí speciálně navržené tiskárny mít neskutečné věci za chviličku. Chce to vyzkoušet?

Jak funguje populární 3D tisk a co všechno umí speciální tiskárny vyprodukovat?

Technologie 3D tisku se začala formovat už někdy před více než 30 lety, nejde tedy o nic nového, i když pořád to trošku zní jako hudba budoucnosti, nemyslíte? Jde totiž o něco, co nás asi nepřestane překvapovat, nehledě na to, že se vědci snaží stále tuhle technologii zdokonalovat a je jasné, že pokud vývoj půjde stejně dobře jako do teď, budeme se moci jednou těšit na skutečně zajímavé věci, zajímavější, než do teď. Už teď svět žasne nad tím, co může z jedné tiskárny vzniknout, a proto se také 3D tiskárny využívají v mnoha různých odvětvích. Už i doma na domácích modelech si můžete vyzkoušet, jaké to je si za pomoci šablony vytisknout třeba vázu na květiny či jinou domácí dekoraci.

pexels-photo-193057

Chcete to zkusit?

Pokud vás tahle technologie přitahuje a zajímá, určitě se pusťte do jejího objevování. Na domácích 3D tiskárnách si můžete za pomocí 3D modelů vytisknout drobnější věci jako jsou právě dekorace nebo dětské hračky, různé postavičky nebo modely autíček. Potřebujete k tomu právě již zmíněnou speciální tiskárnu a hlavně model, podle kterého se pak věc vytiskne, tyhle modely jsou dnes už volně přístupné na internetu, do navrhování se však ti šikovnější mohou pustit i sami. Běžně se dnes už i praktikuje zakázkový 3D tisk. Stejně jako obvykle si v tiskárně necháte něco zhotovit, můžete si objednat i produkty natištěné 3D tiskárnou.

Jak to funguje?

A na jakém principu 3D tiskárny vlastně fungují? Ono to není nic moc složitého, stačí mít již zmíněnou předlohu, tedy model, který musí být v digitální podobě. Tiskárna tak na jeho základě je schopná vyprodukovat trojrozměrný kus v podstatě jakéhokoliv zvoleného předmětu. Z digitální předlohy se pak stává fyzická věc určená ke stoprocentnímu využívání. A jak tento předmět v tiskárně vzniká? Zjednodušeně řečeno jen vrstvením jednotlivých kousků materiálu.

pexels-photo-3862372

Dnes se 3D tisk úspěšně využívá už v mnoha odvětvích, staví se za pomocí něj dokonce už i celé domy. 3D tisk je oblíbený také v průmyslu nebo ve zdravotnictví. Výrobci obuvi zkouší jaké to je, vytisknout si stylové boty a hranice této technologie se stále posouvají. Pro firmy je to způsob, jak levněji a rychleji vyrábět a také bez zbytkového materiálu, kterého zůstává skutečně minimum.

Uvidíme, čeho se ještě v budoucnu dočkáme a určitě se na to těšíme!