Jak uchovat svatební kytici?


Svatební kyticenosí nevěsty už po mnoho staletí. Dnes je kytice spíš na okrasu, ale tehdy byla spíš na ochranu nevěsty před zlými duchy. Býval v ní třeba česnek, byliny, obilí nebo květy ovocných stromů. V pozdější době to bylo změněno na květiny, symboly lásky, plodnosti a štěstí.
svatební bílé růže
Také dnešní tradici házení kyticí mezi svobodné dívky ve středověku neznali. Tehdy se dívky snažily získat malý kousek šatů nevěsty. Jenomže byly nedočkavé, vrhaly se na nevěstu ještě před skončením obřadu a nevěstiny šaty vzaly za své. Trhání šatů nahradil zvyk nový – házení podvazkem. Ta dívka, která ho chytí, se do roka určitě vdá. Nakonec podvazek nahradila kytice, a tou se hází dodnes. V některých krajích nevěsta musela házet přes levé rameno a někde nevěsta kytici předala dívce, která dlouho toužila po vdavkách nebo kytici rozdělila a věnovala kvítek každé ze svobodných dívek.

Kytice může být vázaná do různých tvarů, ale je důležité, aby byla pevná a při manipulaci se nerozpadla. Nejdůležitější je, aby se hodila ke svatebním šatům nevěsty. Proto kytici vybíráme až poté, co jsme si vybrali šaty. Většinou platí, že čím bohatší jsou šaty, tím jednodušší by měla být kytice a naopak.
novomanželé s kyticí
Za nejvhodnější květinu vhodnou do svatební kytice až do poloviny 20. století byla bílá kala. Často se také používaly bílé karafiáty a růže. Na konci 20. století letěly orchideje. Dnes jsou moderní směsi různých květin podobných barevných odstínů protkané zelení. Můžou být ozdobeny různými dekoracemi, jako jsou korálky, stuhy, perly, peří, drátky, různé bobule a jiné doplňky. Oblíbené květiny do svatebních kytic jsou gerbery, frézie, lilie, kopretiny, tulipány, slunečnice a mnoho jiných. Květiny jsou žádané v bílé, růžové, smetanové, světle zelené, lososové, oranžové, žluté a v rudé barvě.
družička s kyticí
Se svatební kyticí by měla být v souladu i korsáž do klopy ženicha a kytičky pro svědky a pro maminky. Všechny kytičky by měl předat ženich s poděkováním.
Pokud si chceme uchovat kytici pro vzpomínku, měli bychom ji co nejdříve usušit květy dolů. Proto by bylo dobré, nechat si uvázat kytice dvě. Tu menší dostane dívka, která si ji chytí, a tu větší si necháme.

4/5 - (1 vote)