Je možná hypotéka na družstevní byt?

Je samozřejmé, že mít vlastní bydlení je něco, po čem touží mnoho lidí. Koneckonců, výhody jsou zde nesporné. Avšak napřed je nutné si vyhlídnout ideální nemovitost. A to nemusí být zrovna jednoduchý úkol.

 

Nejprve je potřeba nasadit realistická očekávání. Nemůžeme předpokládat, že se nám podaří najít naprosto ideální bydlení v dokonalé lokaci a za výbornou cenu. Musíme počítat, že vždy bude nějaký háček, a podle toho se zařídit. To však neznamená, že bychom se neměli snažit tomuto ideálu přiblížit. Pokud však budeme hledat příliš dlouho, hrozí, že na nás prakticky nic nezbude.

 

hypoteka2

 

Jak je vidět, výběr bydlení není tak jednoduchý. K tomu navíc může přispět fakt, že se, pokud nechceme rodinný dům, ale byt, může jednat o družstevní majetek. Co to pro nás znamená?

 

Jednoduše řečeno, obyvatelé bytů daného domu se rozhodli založit družstvo. To má za úkol hromadně spravovat především věci, které se týkají všech, jako jsou opravy výtahu či střechy, zateplování a podobně. Není tedy pouze na majiteli domu, jak se v těchto případech rozhodne, nýbrž se používá hlasování všech přítomných členů. Na jeho základě se pak rozhodne.

 

Je samozřejmé, že i byty v družstevním domě mohou být (a prakticky vždy také jsou) v osobním vlastnictví. Jediný chyták je v tom, že se majitel bytu musí stát členem družstva. To znamená platit družstevní příspěvek (který je použit právě na výše uvedené účely) a samozřejmě také právo zúčastňovat se schůzí a hlasovat.

 

hypoteka3

 

Jenže co dělat, když nemáte, zkrátka nemáte dostatek peněz, abyste si tento byt koupili? Řešením zde může být hypotéka na družstevní byt https://www.hypotekybezregistru.cz/nebankovni-hypoteka/. Jedná se o účelovou půjčku, určenou ke koupi konkrétního, předem vybraného družstevního bytu.

 

I v tomto případě se však musíte stát členem družstva, pokud chcete mít nějaký vliv na to, co se ve společných prostorách bude dít. A rozhodně nečekejte, až budete mít hypotéku zaplacenou. Věřte, že zde je rozhodně lepší dříve, než později. Rozhodně pak nebudete litovat.