Naučte se šít! Užitečné tipy pro začátečníky

Naučte se šít, proč?

Šití je pěkný koníček. Při šití jste kreativní a rychle dosáhnete krásných výsledků. Navíc vždy chráníte životní prostředí, když opravujete kalhoty nebo tričko, místo abyste je odhodili. Našli jste skvělé kalhoty v obchodě, ale bohužel ne ve své velikosti? Žádný problém! Můžete si je na stroji zkrátit. Pokud umíte šít, můžete se vyhnout módnímu diktátu a stále se módně oblékat. Individuálně a udržitelně.
nůžky na stroji

Šití – tipy pro začátečníky

●     Nejprve se rozhodněte, zda chcete šít ručně nebo se šicím strojem. Vypůjčte si šicí stroj. Pro začátek má smysl také si pronajmout příslušenství, abyste zjistili, zda je šití zábavné a stojí za investici.

●     V závislosti na tom, co chcete šít, potřebujete látku. Pro začátek jsou vhodné tkaniny, které nejsou příliš pevné a nejsou příliš pružné. Přírodní materiály jako organická bavlna nebo konopí mají dobré ekologické vlastnosti. Používejte přízi, která odpovídá barvě tkaniny.

●     Vhodné projekty pro začátečníky jsou ty, které můžete provést bez složitých stehů a speciálních znalostí. Užitečné a snadné na šití jsou pytlíky z juty a povlaky na polštář. U oblečení lze zkusit sukně, protože jsou poměrně nekomplikované.

Učit se šít, jak a kde?

Je snadné šít, když vás někdo podporuje se zkušenostmi. Zeptejte se okruhu svých známých, kteří umějí šít a ukážou vám první kroky. Jakmile zvládnete základy, můžete si šít sami. S trochou cvičení se pak odvážíte dělat složitější práci.

Důležité základní znalosti

V závislosti na tom, zda šijete jednoduchý polštář nebo špičkový top, jsou potřebné různé znalosti a dovednosti. Nicméně následující znalosti jsou považovány za základ.

●     Při přenášení vzoru na látku přidejte ke švu přibližně 1 – 2 cm. To znamená, že tkanina musí být řezána větší o toto číslo, než je původní rozměr. Tak šev bezpečně sedne a neutrhne se.

●     Chcete-li, aby švy nebyly vidět, šijte vždy rovně doprava. Pravá strana tkaniny je „krásná“ strana, je to ta, kterou chcete vidět na konci. Dávejte šité kusy látky k sobě tak, aby byly pravé strany uvnitř.

●     Před přenosem vzorku vyperte látku. Tím zabráníte tomu, aby se ušitá věc při prvním praní srazila a výsledek se stal se nepoužitelným. Vyrovnejte látku po každém švu, abyste mohli nadále pracovat krásně rovně.

●     Vázací steh je velmi jednoduchý rovný steh, který použijete k šití nejjednodušších věcí. Cik-cak steh můžete použít pro napínací tkaniny, protože je pružný.
tmavé hedvábí

Jaké látky šít?

V obchodech s textilem získáte dobré rady a veškeré potřebné náčiní. Zde mohou říci, který materiál je vhodný pro plánovaný projekt. Mějte na paměti, že džíny a velmi pružné látky je na začátku mnohem těžší ušít. Přátelé a rodina také rádi sdílejí tkaniny a šicí potřeby z předchozích projektů. A konečně, obchody s použitými oděvy jsou také dobrým místem pro tkaniny. Podívejte se na oděvy v barvách a tkaninách, které se vám líbí a přemýšlejte o tom, co z nich můžete udělat. Zejména oblečení ve velkých velikostech poskytnou hodně materiálu.


5/5 - (1 vote)