Obrábění na soustruhu

Soustruh je rozhodně v kovovýrobě důležitý stroj, protože na něm můžeme vyrábět všemožné rotační součásti. K práci je zapotřebí správný soustružnický nůž.

Obrábění na soustruhu

Rotační součásti

Soustruh je skutečně velmi oblíbený a rozšířený stroj, protože na něm můžeme vyrábět nespočet součástí, jenž mají rotační tvar, protože obrobek se točí a řezný nástroj vykonává posuv. Hlavním pohonem je elektromotor, protože ten stačí zapojit do sítě a nemusíme se starat o žádné palivo. Dosahuje slušného výkonu, takže se nemusíte bát, že by měl s obráběním nějaký problém.

obrábění kovu

Další částí je převodovka, abychom si mohli nastavit přesně otáčky obrobku a také rychlost posuvu. Právě posuv nám plynule pohybuje s nástrojem, což je mnohem efektivnější než, kdyby obsluhoval člověk a zajistí nám také hezký povrch. Hlavním nástrojem je soustružnický nůž, díky kterému můžeme snadno obrábět materiál. Tím to rozhodně nemusí končit, protože dále tu můžeme třeba vrat či vyrábět závity. Chce to mít jisté základy a umět se strojem pracovat, protože šikovný člověk může na něm vyrábět opravdu náročné výrobky všeho druhu.

Soustružnické nože

Nyní se zaměříme na tyto nástroje, protože jsou u tohoto stoje nejpoužívanější. Ve velkých firmách je jich potřeba nespočet, přičemž jich máme také spoustu druhů. Prvním rozdělením je podle tvaru, protože třeba pro obrábění vnitřních ploch je zapotřebí jiný typ nože než u běžného obrábění. Soustružnický nůž může být buď pevný, nebo mít vyměnitelné břitové destičky.

obrábění na soustruhu

Jakmile se destička opotřebí, tak ji snadno vyměníme napájením či vyšroubováním. Správný soustružnický nůž nám dokonale obrábí povrch za pomoci odběru třísky, takže má smysl dbát na kvalitního výrobce. Na tomto e-shopu koupíte vše snadnou a za dobrou cenu. Vše je podle norem, takže můžeme jednotlivé zboží snadno hledat a máme jistotu, že splňuje parametry dané normy. Tyto nástroje se hodí pro menší výrobu, ale také pro masivní sériovou výrobu, takže skutečně se hodí pro každou firmu. Takže nám stačí si pohodlně přes internet vybrat potřebný nástroj.

5/5 - (1 vote)