Zatímco žlutá zahřívá oblast žaludku a působí především na energetickou oblast břicha, modrá je barvou volnosti, vzdušnosti a lehkosti a má rapidní vliv na tvořivost. Světle zelené tóny zas podporují srdečný přístup k našemu okolí a osobám trpícím srdečními chorobami přináší uvolnění a relaxaci. Proto se také lépe cítíme v přírodě v době, kdy se zjara vše zazelená sytými pronikavými odstíny. Fialová je barva chladná a introspektivní, snižuje krevní tlak, zklidňuje a nabádá k relaxaci, červená naopak podporuje extrovertitu, pohyb, aktivitu, krevní tlak se zvyšuje.
Plnospektrální osvětlení se propaguje ve školách i na pracovištích
Přírodními zákony působení barev se lidstvo řídí po staletí, každá vlnová délka světla má své opodstatnění a lze zjednodušeně říci, že právě denní sluneční světlo je pro živé organismy optimální. Obsahuje nejen veškeré barvy světelného spektra, ale i ty neviditelné složky, tedy ultrafialové a infračervené. V současné době však lidé většinu času tráví v zaměstnání a ve školách pod umělým světlem a jsme tudíž nuceni snášet nepříliš ideální světelné podmínky často způsobené nekvalitními zdroji světla. Odborníci, kteří se věnují výzkumu působení světla na lidský organismus, vyzdvihují význam plnospektrálních světel https://www.lightpark.cz/led-zarovky/?par=patice|e27 ve vztahu k různým chorobám.
Již v roce 1973 proběhl první výzkum ve Spojených státech, který tyto domněnky potvrdil. Dvě učebny v jedné ze základních škol byly osazeny plnospektrálními žárovkami a zářivkami a ostatní třídy byly osvícenými klasickými zdroji – běžnými zářivkami. Rozdíl v chování žáků byl prokazatelný, po čtyřech týdnech došlo k výraznému zlepšení dyslektických dětí, ke zmírnění hyperaktivity, a dokonce se těmto dětem snížila kazivost zubů o 30 procent. Únava, podrážděnost, vyčerpání, nepozornost, nervozita, roztěkanost až agresivita – to byly projevy žáků z ostatních učeben.